‎دکتر محسن رضایی در یادواره سردار شهید مهدی باکری «معجزه انقلاب»: ‎اقتصاد و فرهنگ را که باید دست مردم باشد را دولتی اداره می کنند / کشور باید مردمی اداره شود/ باکری از خدا می خواست که او را پاکیزه بپذیرد/ آقامهدی نماد غیرت آذربایجان است

سرلشکر پاسدار محسن رضایی، در یادواره سالگرد شهادت سرلشکر شهید مهدی باکری در مصلی تبریز گفت:  عجیب است  جنگ را که در همه دنیا دولت ها اداره می کنند ، در دفاع مقدس با حضور مردم اداره کردیم ولی اقتصاد و فرهنگ را که باید در دست مردم باشد  دولتی اداره می کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح پنجشنبه 24 اسفند در مراسم بزرگداشت سالگرد شهادت سردار سرلشکر پاسدار شهید مهدی باکری، با گرامی داشتن یاد و خاطر سرداران شهید آذربایجان و شهدای غیرتمند عملیات های خیبر و بدر گفت: درود می فرستم به روح بلند همه شهدای این منطقه که در شرایط سختی به یاری امام برخاستند ، آقای مهدی و حمید باکری، یاغچیان، شفیع زاده و وعلي تجلايي و صدها فرمانده که از این منطقه برای یاری انقلاب اسلامی، خانه و کاشانه و درس و زندگی خود را رها کردند و به جبهه ها آمدند. هیچ وقت آذربایجان ملت ایران را تنها نگذاشت. در انقلاب و در دفاع مقدس، کارنامه فداكاري آذربایجان به اثبات رسید. آقامهدی نماد غیرت آذربایجان است و جنازه اش از دجله رهسپار آب های خروشان خلیج فارس شد.
رئیس کمیته های فرادستگاهی کرسی های نقد نیروهای مسلح گفت: تنها ایرانی که در مرزهای غربی جنگید و پیکرش به خلیج فارس رسید، آقا مهدی بود. سیمای پرفروغ او، عیار و محک مردم آذربایجان است. آقا مهدی باکری هم در دفاع مقدس و انقلاب موثر بود و هم خودش میوه این انقلاب بود. از سال 55 در دانشگاه مبارزه را شروع کرد و خانه تیمی داشت. در جبهه ها جنگید و لشکری را محیا ساخت. در سال 1360 در ماه های پایانی سال، وقتی آماده عملیات فتح المبین می شدیم، احمد کاظمی با یک جوانی آمد که مانور تیپ خود را توضیح دهد. آقامهدی را معرفی کرد. البته او را دورادور می شناختم. از توضیحاتش خوشحال شدم. از آقا مهدی سوالاتی کردم که تیپ هشت نجف را چطور می خواهی از تنگه عبور بدهی و از رمل ها گذر کنی؟ دشمن هیچ وقت فکر نمی کرد از آنجا نفوذ کنیم.در آن شب به دشمن زدند و خیلی زود به قرارگاه فرمانده عراقی رسیدند و او را اسیر کردند و سد دفاعی عراق در آن منطقه، فرو ریخت.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با اشاره به ویژگی های شاخص شهید باکری گفت:
 -آقا مهدی باکری یک فرد مخلص بود. اخلاص از سر و روی آقا مهدی می بارید. او از خدا می خواست که او را پاکیزه بپذیرد. هیچ خدشه ای در این جمله نیست. او فقط برای خدا کار می کرد. آرزو داشت که با شهادتش رضایت خدای متعال را به دست بیاورد.
- او مردمی بود. یکی از نمادهای انقلاب مردمی بودن است. آقا مهدی خاکی بود. با بسیجی ها بود. نه تنها با آنها زندگی می کرد، بلکه به آنها اهمیت می داد و کار را به آنها می سپرد. از مردم برای حل مشکلات لشکر بهره مي گرفت وبه  محرومین مي رسيد.
استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) در ادامه بیان شاخصه های برجسته شهید باکری گفت:
باکری، بسیار با غیرت بود و عقب نشینی را به هیچ وجه قبول نداشت. وقتی در روز هفتم عملیات خیبر ناچار شدیم که از کنار دجله عقب بکشیم. در جلسه فرماندهی تحمل نکرد و گفت: نصرت خدا در عقب نشینی به کسی داده نمی شود. اما هیچ کس نمی دانست که آقا مهدی باکری با همین جمله خود  آزمایش می شود. سال بعد در همان منطقه و جبهه آزمایش شد. در عملیات بدر از دجله عبور کرده بود. در منطقه کیسه ای، مامور بود که عبور کند و جاده بغداد به بصره را بگیرد. وقتی این اتفاق افتاد، ارتش بعثی عراق از زمین و آسمان ، بر این منطقه آتش ریخت. دشمن داشت پیشروی می کرد و نبرد تن به تن شده بود. شرایط بسیاری سختی بود. آقا مهدی مدام از این سنگر به آن سنگر می رفت و به بچه ها روحیه می داد و مهمات تقسیم می کرد. عقب نمی آمد. به من خبر دادند که او زخمی شده، به آقای بشردوست گفتم که او را برگردانید. پیغام داد که کاری دارم. صبر کنید. من مضطرب قدم می زدم و سراغ او را می گرفتم. تا اینکه آقای شریعتی به من گفت که آقا مهدی نزد خدا رفت. آقا مهدی ابوالفضل وار شهید شد. خجالت می کشید به خیمه ها بیاید. خجالت می کشید که برگردد. عباس وار شهید شد و در محضر الهی حاضر شد.

رئیس کمیته های فرادستگاهی کرسی های نقد نیروهای مسلح گفت: آقا مهدی بسیار فنی و دقیق بود. وقتی که نظر خواهی می کزدیم که عملیات بدر را چه ساعتی شروع کنیم گفت: ساعت نه و نیم چون ستاره ای هست که کم نور می شود. صدای پرنده ها و قورباغه بلند است و احتمال افشای قدم زدن در نیزارها کم می شود. بسیار پخته تصمیم می گرفت و با شتاب زدگی حرف نمی زد. حرف فرماندهان گردان را گوش می کرد. خیلی کم حرف می زد و در چند جمله ساده مسائل را مطرح می کرد. شجاعت او بی نظیر بود. مرگ از آقا مهدی می ترسید.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: این انقلاب و دفاع و مقدس به برکت چنین انسان هایی به پیروزی رسید. اگر انقلاب و دفاع مقدس و جمهوری اسلامی قدرت تحویل چنین انسان های بزرگی را دارد. به نظر می رسد که امروز خلل و سستی ای در این موضوع پدید آمده که دیگر از این انسان های بزرگ كمتر دراداره كشورمی بینیم. ولي در دفاع وامنيت هنوز اين انسانها هستند، انقلاب ما کاملا مردمی بود. خارج از قدرت بیگانگان و احزاب سیاسی شکل گرفت. البته همه اقشار بودند اما انقلاب حزبی نبود. چنین انقلابی باید مورد تکریم قرار می گرفت اما قدرت های خارجی به میدان آمدند که مانع پیروزی انقلاب و شکست شاه شوند. البته آنها شکست خوردند، خواستند از استقرار دستاوردهای انقلاب جلوگیری کنند و مجلس و دولت تشکیل نشود. بعد جنگ هشت ساله را ترتیب دادند که یا نظام را سرنگون کنند یا نظام را وابسته به آمریکا کنند. در زمان جنگ تمام دنیا پشت سر صدام قرار گرفت که ما شکست بخوریم. جنگ تمام شد و ایران تبدیل به قدرت نظامی بزرگی شد که اقتدار از دست رفته 300ساله را به دست آورد.
 وی در تجلیل شرایط پس از جنگ افزود :دشمنان تا ده سال پس از امام، سکوت کردند که شاید جانشینان و شاگردان امام راهش را ادامه ندهند ، تنها چند تحریم وضع کردند. در این سالها بودکه بحث تنش زدایی در دولت های سازندگی و اصلاحات وارد ادبیات سیاسی شد.  این موضوعات هم تست شد و این دو مسیر به موازات هم جلو آمد. دشمن آرام آرام متوجه شد که این انقلاب در دل مردم ریشه دوانده و آنها با دو شکلات از انقلاب دست بر نمی دارند. در شرایط امروز، چند جبهه روبروی ما باز شد. می خواهند از نفوذ اقتصاد و فرهنگ ما در منطقه می خواهند جلوگیری کنند.
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: اگر امروز در سوریه و عراق و لبنان هستیم به ملت هایی کمک می کنیم که از ما تقاضا کرده اند. دشمن با تمام قدرت ایستاده که ملت ایران در مرزهای خودش محصور شود. این جبهه جدی ای است. جبهه دوم، جنگ ما بعد جنگ است.
رئیس کمیته های فرادستگاهی کرسی های نقد نیروهای مسلح گفت: دشمنان درجبهه داخلي جنگی را علیه انقلاب و دفاع مقدس  راه انداختند  و به تخریب جنگ و هشت سال از عمر امام و پیروزی ملت ایران پرداختند. از امام حرف هایی را نقل کردند که وجود خارجی نداشت. تحریف و تردید درست کردند. می گویند این جمهوری اسلامی نمی تواند کارها را اداره کند. استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: جبهه سوم این است که از اول انقلاب نمی گذارند انقلاب وارد اقتصاد و فرهنگ شود. اگر مجلس، دولت و قوه قضاییه ما مردمی نشود، معلوم می شود که با ارزش های انقلاب فاصله دارد .

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آسیب های عملکرد جناحی در کشور گفت: مجلسی های ما باید جایگاه خود را حفظ کنند و رای مردم را جناحی نکنند. عملکرد جناحی یعنی زد و بند، قوم و تبار. جناح ها نباید خودشان را به مردم تحمیل کنند. جناح های سیاسی باید پابه پای رهبری و مردم حرکت کنند. آن همکاری و برادری زمان جنگ کجا رفت؟ اقتصاد را باید مردمی کرد و باید مردم را مشارکت داد.  جنگ را که در همه کشورها دولت ها اداره می کنند در دفاع مقدس با حضور مردم اداره کردیم ولی اقتصاد و فرهنگ را که باید دست مردم باشد  دولتی اداره می کنیم! اگر می خواهیم شهدای بزرگوار دیگر از میان همین مردم برخیزند، باید به ارزش های دهه های اول انقلاب برگردیم. باید به سلیقه و زندگی جوانان احترام گذاشت ولی آنها را با دستاوردهاي روحی و معنوی ومعرفتی وتجربي برادران وپدرشان آشنا كرد، همچنین باید از سرمایه ها و ظرفیت های انقلاب استفاده کرد. ما نمی گوییم جوانان مثل ما حرف بزنند. اما مسائل ما را همان چیزی حل می کند که انقلاب را به پیش برد و همانا راه حل همه مشکلات ما، بازگشت به ارزش های راستین انقلاب است.

در ابتدای این مراسم، سردار خرم، فرمانده سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی، ضمن خیرمقدم به فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس، به ارواح شهیدان عملیات بدر و خیبر و شهیدان عاشورای آذربایجان شرقی درود فرستاد و از عموم شرکت کنندگان در این مراسم باشکوه به ویژه امام جمعه محترم تبریز، جناب آقای خدابخش استاندار محترم، خانواده های معزز شهدا، بسیجیان و ایثارگران، روحانیون، بازاریان، کارمندان و دانشجویان قدردانی کرد و گفت: دو واژه آقا مهدی و آقا محسن در روزهای خون و آتش به هم آمیخته شده است. ای کاش زحمات آقا محسن برای این انقلاب و کشور و مکتب بر همه آشکار می شد . بر ما واجب است که یاد و خاطر پیشکسوتان دفاع مقدس را گرامی بداریم. یاد آقا محسن رضایی با شهدای سرافراز دفاع مقدس همراه است، من از طرف خانواده های شهدای آذربایجان، حضور ایشان را در تبریز خیر مقدم می گویم.
همچنین حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم، در سخنانی با درود به شهدای عملیات بدر و خیبر، به سالار شهدای بدر و روح ملکوتی امام شهیدان سلام فرستاد و حضور دکتر محسن رضایی را به شهر شهیدان محراب و شهر عاشورایی عاشورا، تبریز خوش آمد گفت و گفت: خوشحالیم که در سالگرد شهید باکری و شهدای آذربایجان، سرلشکر محسن رضایی را در کنار خود می بینیم. همه ما وظیفه داریم که فرهنگ دفاع مقدس را فراموش نکنیم و همه ی ما محتاج فرهنگ دفاع مقدس هستیم. امروز دشمنان انقلاب تلاش می کنند تا این فرهنگ را از ما بگیرند.