نسخه چاپي

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

مدیریت جهادی پیشرفت کشور را با کمترین هزینه شتابان می کند/ مدیران واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، مدیریت جهادی را سرلوحه کار خود قرار دهند/ دانشگاه آزاد اولین نهاد غیرنظامی و دفاعی بزرگی می تواند باشد که مدیریت جهادی را در سازمان خود پیاده کند.

دکتر محسن رضایی با اشاره به ضرورت اجرای مدیریت جهادی در کشور، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی اولین نهاد غیرنظامی و دفاعی بود که به مدیریت جهادی توجه کرد ولی نتوانست انرا در سازمان خود پیاده کند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجمع به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محسن رضایی در اولین نشست هم‌اندیشی و آشنایی با راهبردها، رویکردها، اولویت‌ها و سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه مباحثی در خصوص مدیریت جهادی با نگاهی به تجارب دفاع مقدس پرداخت.
دکتر رضایی با بیان اینکه رویکردهای خوبی در دوره جدید مدیریتی در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده است، گفت: یکی از مصادیق مدیریت جهادی عملیاتی سازی امور است. یعنی عینیت بخشی به امور بجای بایگانی کردن آنها. لذا برگزاری چنین نشست هایی می تواند از مصادیق مدیریت جهادی باشد.
وی با بیان اینکه یکی از فجایعی که در صد سال اخیر در ایران اتفاق افتاده گسستن یکپارچگی و پیوندها ی عاطفی واجتماعی فرزندان ملت ایران در مدارس و دانشگاه کشور بوده است ، گفت: افراد را به صورت فردی وانفرادی واتمی ، وارد مدرسه و دانشگاه نی شوند و به صورت فردی و جدا شده از یکدیگر از آن خارج می شوند، لذا این سیستم از هرگونه پیوند جلوگیری می‌کند که این موضوع ضد اخلاق اسلامی است.
دکتر رضایی اظهارداشت: فردیت سازی بدترین شیوه تربیتی بوده که از قبل واز غرب وارد ایران شده است. اسلام قبل از اینکه سیاسی باشد، یک دین اجتماعی است، چرا که اولین پایه اسلام خانواده وبرادری است و به امر پیوند بسیار اهمیت می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: مدیریت جهادی از حدیث شریف «کلکمْ راعٍ، وَ کلکمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِیتِهِ» آغاز می شود. یعنی مدیران جهادی هم به زیردستان خود فرمان می دهند و هم از آنها فرمان می گیرند. البته ابتدا و انتهای این فرآیند خود مدیر است، در واقع مدیریت یک فرآیند است که مجموعه مراحل یکپارچه ای را در خود جای دارد. مدیر کانون این بهم پیوستگی است.
در ادامه با بیان اینکه مدیریت جهادی یک علم و سبک است، گفت: مدیریت جهادی یکی از مهمترین دستاوردهای نرم افزاری انقلاب اسلامی است. این مدیریت در انقلاب متولد شد، اما در دفاع مقدس پرورش پیدا کرد وتبدیل به یک درخت تناور گردید و امروز از طریق مستندسازی در حال تبیین است.
دکتر رضایی با بیان اینکه سرآغاز مدیریت جهادی از معارف اسلامی بوده است، گفت: ظهور این مدیریت از معرفت وبینش اسلامی ولی در یک صحنه جهادی شکل گرفت.
در ادامه با ارائه توضیحاتی در خصوص مدیریت و سبک های آن گفت: مدیریت در هر سبکی یک فرآیند سه جانبه بین مدیر، سازمان و محیط است و نشان می دهد سازمان پیشرفت یا پسرفت داشته است. مدیریت جهادی برخلاف سایر مدیریت‌ها که امور از بیرون آغاز می شود، از خود افراد شروع خواهد شد. یعنی مدیر در فرآیند مدیریت امور را از خود آغاز کرده و سازمان و محیط را در این فرآیند به کار می گیرد.
وی با بیان اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی دو نوع محیط دانشجویی و بیرونی وجود دارد، گفت: مدیر جهادی در دانشگاه آزاد اسلامی متأثر از هر دو محیط است و باید توجه لازم را در این زمینه به کار گیرد.
در ادامه با بیان اینکه سازمان مجموعه ای از مؤلفه های ساختار، روابط و فرهنگ است، گفت: سازمان نیز روی مدیریت بسیار مؤثر است. البته نوع ارتباط مدیریت جهادی در برخورد با محیط، سازمان و نوع مدیریت با انواع دیگر مدیریت بسیار متفاوت است.
دکتر رضایی در ادامه با اشاره به دستاوردها و ضرورت های اجرای مدیریت جهادی در کشور، گفت: اگر مدیریت جهادی به صورت فراگیر و گسترده در بخش های آموزشی، اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، کشاورزی و ... ورود پیدا کند، شتاب پیشرفت ایران را بیشتر می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی اولین نهاد غیرنظامی و دفاعی بود که به مدیریت جهادی توجه کرد ولی نتوانست انرا پیاره سازی کند . تنها دربعد گستردگی کمی انرا بکار گدفت ودر سازمان خود پیاده کند.
تأکید کرد: مدیریت جهادی به صورت شتابان و با کمترین هزینه می‌تواند پیشرفت کشور را تسریع بخشد و این امر ضرورت اجرای این سبک از مدیریت بر کشور را نشان می دهد.
وی در ادامه با بیان اینکه مدیریت جهادی دارای 5 هدف مهم است، گفت: پیشرفت مادی، کادرسازی، فرهنگ سازی، توسعه کمی و کیفی و تولید دانایی این اهداف را تشکیل می دهد.
فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس، به تجارب مدیران جهادی در سالهای دفاع مقدس و تبیین مدیریت جهادی پرداخت و گفت: صحنه اقتدار ایران در جنگ در هشت سال دفاع مقدس با مدیریت افراد جوان، رسیدن به تکنولوژی پیشرفته در کشور، تبدیل جوانان به مدیران راهبردی در دفاع مقدس و ... تنها گوشه ای از نتایج مدیریت جهادی است.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد با مدیریت جدید در دانشگاه آزاد اسلامی مدیریت جهادی کاملاً در این مجموعه پیاده شود و ما نیز برای هر نوع کمکی اعلام آمادگی می کنیم.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • پنج شنبه ١٠ مرداد ١٣٩٨ - ١٤:٠٥
  • کد خبر :
  • ٩٨٨

خروج