نسخه چاپي

آیت الله مجتهد شبستری:

وجود سلایق سیاسی مختلف در مجمع؛ نشان از بی طرفی و حرکت عادلانه

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود سلایق سیاسی مختلف در مجمع را نشانه بی طرفی کامل و حرکت عادلانه این نهاد دانست.

لینک مصاحبه آیت الله شبستری با خبرگزاری صداوسیما

 آیت الله محسن مجتهد شبستری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با تبیین جایگاه و اهمیت این نهاد در ساختار سیاسی کشور در فصل جدید فعالیت‌های آن گفت: طبق اصل ۱۱۲ قانون اساسی نهادی باعنوان مجمع در ساختار نظام ایجاد شد تا موضوعات اختلافی میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی را رفع کند. 

وی افزود: در چنین مواردی اگر شورای نگهبان مصوبه مجلس را مغایر با شرع و قانون اساسی بداند و بازگرداند و مجلس نیز بر مصوبه اش اصرار کند به مجمع ارجاع می‌شود که این نهاد با مصلحت اندیشی و با اکثریت دو سوم آراء در این خصوص تصمیم گیری می‌کند.
آیت الله مجتهد شبستری، حل و فصل معضلات کشور و تدوین سیاست‌های کلی نظام را از دیگر کارکرد‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام برشمرد وگفت: اگر مسائل مهمی در کشور ایجاد شود و رهبر معظم انقلاب لازم بداند که بررسی و حل و فصل آن را به مجمع ارجاع دهد، این نهاد در این خصوص تصمیم گیری می‌کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: بنابر این مجمع تشخیص مصلحت نظام، نهادی بسیار مهم با جایگاهی ارزشمند است که رئیس، دبیر و همه اعضایش از جانب رهبر معظم انقلاب تعیین می‌شود.
آیت الله مجتهد شبستری افزود: آیت الله مشکینی رحمت الله علیه در مواقعی که رؤسای قوا در جلسات مجمع حضور داشتند به لطیفه از رئیس مجمع به عنوان رئیس قوه چهارم نام می‌برد یعنی این نهاد هم موقعیت و جایگاه خاصی دارد.
وی درباره ایفای نقش مجمع در تصمیات حساس و مراوده با قوای سه گانه تأکید کرد: ماهیت این نهاد، مصلحت سنجی است. قطعاً روابط مجمع با قوای سه گانه باید عادی و صمیمانه باشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر مجمع گاهی نظر مجلس را تأیید می‌کند به علت این است که اکثریت اعضای مجمع، تشخیص می‌دهند که مصلحت کشور در آن است و اگر نظر شورای نگهبان تأیید شود نیز همین معنی را دارد.
آیت الله مجتهد شبستری، واقع بینی و مصلحت سنجی را از اصول اساسی کارکرد و وظایف مجمع دانست و افزود: مجمع با همه قوا روابط دوستانه دارد و اعضای این نهاد نیز از سلایق سیاسی مختلف هستند که از جانب رهبر معظم انقلاب انتخاب شده اند که این همه دلیلی بر رعایت کامل بی طرفی و حرکت عادلانه آن است.
وی همچنین با تبیین نقش نظارتی مجمع گفت: به ویژه در این دوره رهبر معظم انقلاب تأکید فرمودند که نقش نظارتی مجمع مهم است یعنی لحن فرمایش و مکتوب ایشان به نحوی بود که نظارت ایشان بر قوای سه گانه که برعهده ایشان است، به مجمع تفویض فرمودند بر این اساس مجمع تشخیص مصلحت نظام باید نظارتش را بر قوای سه گانه فعال کند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین درباره اهمیت نقش و جایگاه رئیس مجمع گفت: رئیس مجمع از باب اداره جلسات، برنامه ریزی ها، اشراف بر مسائل و اختصاص وقت کافی نقش مؤثری در این نهاد دارد.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب در حکم انتصاب رئیس جدید مجمع تصریح فرمودندکه آیت الله آملی لاریجانی در این نهاد وقتش را متمحض کند، چون دوره مدیریت وی در قوه قضائیه رو به پایان است و بنا براین تأکید، باید در مجمع فعال باشد.
آیت الله مجتهد شبستری ابراز امیدواری کرد: با مدیریت آیت الله آملی لاریجانی و اشراف وی بر مسائل، ​ مجمع تشخیص مصلحت نظام بهتر از گذشته بتواند وظایفش را فعالانه ایفا کند.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • سه شنبه ١١ دی ١٣٩٧ - ١٠:٤٤
  • کد خبر :
  • ٨٢٤

خروج