نسخه چاپي

حسین مظفر:

مجمع قانون‌گذاری نمی‌کند بلکه اصلاحات جزئی انجام می‌دهد

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید دارد تغییری در مشی و روش این نهاد به وجود نیامده و قرار نیست مجمع وارد حیطه قانون‌گذاری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجمع به نقل از ایرناپلاس، حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: تصمیمات مجمع در قبال مصوباتی که با اصرار مجلس به این نهاد می‌آمده، سه حالت داشته است: یا نظر مجلس بر مبنای مصلحت تأیید می‌شده یا نظر شورای نگهبان بر اساس شرع و قانون اساسی؛ یا اینکه با اصلاحاتی جزئی که جنبه قانون‌‌گذاری ندارد، مصوبه ابلاغ می‌شده است.

وی تأکید کرد: مجمع قانون‌گذاری نمی‌کند، بلکه اصلاحات جزئی انجام می‌دهد. این امر در آیین‌نامه مجمع پیش‌بینی شده است. اصلا بحث قانون‌گذاری مطرح نیست؛ مجمع بن‌بست‌شکنی می‌کند. اتفاقا گاهی اصلاحاتی که مجمع انجام می‌دهد مورد نظر هر دو طرف یعنی هم شورای نگهبان و هم مجلس است. بحث شورای نگهبان دوم بعد از این لایحه چهار قلوFATF به وجود آمده و تا الان اصلا چنین بحث و اعتراضی وجود نداشته است.
مظفر در پاسخ به این سؤال که «آیا آیین‌نامه مجمع می‌تواند فراتر از قانون اساسی باشد»، گفت: آیین‌نامه طبق قانون اساسی توسط مجمع تدوین می‌شود و به تصویب رهبری می‌رسد. در متن قانون اساسی ذکر شده که این مسأله از اختیارات مجمع و رهبری است؛ لذا متن قانون اساسی است و اگر قرار بود این طور نباشد نباید در قانون اساسی ذکر می‌شد. مجمع قانون‌گذاری نمی‌‌کند. اتفاقا خود مجمع بر این مسأله حساسیت دارد و آنجایی که احساس می‌کند جنبه قانون‌گذاری دارد، به آن ورود نمی‌‌کند. مثلا همین شنبه که بحث لایحه مبارزه با پولشویی مطرح بود برخی پیشنهادها که نماینده دولت هم آن را مطرح می‌کرد، جنبه قانون‌گذاری داشت. اما رئیس مجمع اعلام کردند که این عنوان قانون‌گذاری دارد و ما نمی‌توانیم به آن ورود کنیم. این اصلاحات جزئی که مجمع انجام می‌دهد برای حل بن‌بست است. از قبل هم بوده و هیچ حساسیتی هم بر آن وجود نداشت.

ایرناپلاس

 

  • تاریخ درج خبر :
  • چهارشنبه ١٩ دی ١٣٩٧ - ١١:٢٨
  • کد خبر :
  • ٨٣٢

خروج