نسخه چاپي

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در اولین نشست خبری سال 1398:

مصوبات مجمع مبتنی بر مصلحت ده ساله است / دولت باید تشخیص و پیش بینی های لازم را برای مقابله با تغییر اقلیم در نظر بگیرد/ زمان تشکیل جلسات مجمع از روزهای شنبه، به روز چهارشنبه تغیر یافت / جلسات هیات عالی نظارت یک هفته در میان در روز چهارشنبه برگزار خواهد شد / قدردانی دبیر مجمع از پاسخ شایسته مجلس، دولت و شورای امنیت ملی به اقدام نابخردانه دولت آمریکا

دکتر محسن رضایی در خصوص اولین دستور جلسه مجمع در سال 98 گفت: دستور جلسه امروز مربوط به زمانبندی تصمیمات مجمع در امر مصلحت بود


به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام شامگاه چهارشنبه 21 فروردین در نشست خبری خود با تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه به اصحاب رسانه، از همکاری آنان طی سال 97 که اخبار و گزارش های مربوط به مجمع را در اختیار افکار عمومی قرار داده اند، تشکر کرد و افزود: در جلسه امروز مقرر شد زمان تشکیل جلسات مجمع از روزهای شنبه، به بعدازظهر روز چهارشنبه منتقل شود و جلسات هیات عالی نظارت نیز به صورت یک هفته در میان در چهارشنبه برگزار گردد.
دکتر محسن رضایی در خصوص اولین دستور جلسه مجمع در سال 98 گفت: دستور جلسه امروز مربوط به زمانبندی تصمیمات مجمع در امر مصلحت بود.
وی گفت: همانگونه که مطلع هستید مصوبات مجمع برای حل اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، به نام مصلحت و با اعتبار تشخیص مصلحت صورت می گیرد. اگر در تصویب یک قانون، شورای نگهبان، مصوبه ای را مخالف شرع بداند و مجلس شورای اسلامی بر تصویب آن اصرار کند و آن را چه در بعد امنیت و چه در بعد معیشت مصلحت کشور بداند، مصوبه را به مجمع ارسال می کند. در اینجا ورود مجمع بنا بر مصلحت صورت می گیرد و ممکن است در تایید آن مصوبه با در نظر گرفتن مصلحت نظام و جامعه، نظر مجلس شورای اسلامی یا شورای نگهبان را تصویب نماید.
دبیر مجمع تشخیص با طرح این سوال که آیا مصوبات مجمع، در زمینه مصلحت باید دارای زمان باشند یا خیر؟ افزود: مقام معظم رهبری و بسیاری ار مراجع نظر دارند که باید برای مصوبات زمان تعیین شوند. اینگونه نیست مصلحت دائمی باشد و تا زمانی که شرایط خاص هست، مصلحت وجود دارد و اگر شرایط تغییر کرد، مصلحت نیز تغییر می کند. بنابراین ما نیاز به زمانبندی مصوبات مصلحتی خواهیم داشت.
دکتر محسن رضایی در ادامه گفت: لذا امروز چهار ماده پیشنهاد شد که یک مورد آن امروز تصویب شد. یعنی ماده اول اصلاح آیین نامه در موضوع تشخیص مصلحت اینگونه شد که اعتبار مصوبات مبتنی بر مصلحت ده سال باشد مگر اینکه بنا بر ضرروت خاصی، زمان کمتر و یا بیشتری نیاز باشد، بنابراین از این پس کلیه مصوبات بیشتر از ده سال نخواهد بود مگر موارد خاص که عمر اجرایی کمتری داشته باشند و اصل بر این است مصوبات مصلحتی مبتنی بر مصلحت، زمانبندی ده ساله داشته باشند.
دبیر مجمع افزود: در جلسه امروز حضرت آیت الله آملی لاریجانی مسائلی در مورد مسائل مهم کشور بیان داشتند و سپس بیانیه مجمع تشخیص مصلحت نظام قرائت شد که نظر اعضا در مورد آن أخذ شد که به زودی منتشر خواهد شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت : اولین موضوعی که مطرح شد مربوط به سیل غرب، جنوب و شمال کشور بود که مجمع از تمام ارگان ها و نهادهای خصوصی و دولتی که به کمک سیل زدگان آمدند، به سهم خود قدردانی می کند که با بسیج تمام امکانات به کمک سیل زدگان شتافتند. همچنین تقاضا شد نهادهای دولتی به تسریع امور بپردازند و ضوابط دست و پا گیر اداری را کم کنند تا مشکلات مردم سریعتر رفع شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع دوم مورد بحث را محکومیت دولت آمریکا در تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: در حقیقت آمریکا که خود یک ارتش تروریستی است که از زمان جنگ جهانی دوم صدها هزار نفر را در سراسر دنیا از جلمه در ویتنام، ژاپن، عراق و افغانستان با بمب های آمریکایی به کام مرگ کشانده است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که یک ارتش ملی و یک ارتش مدافع صلح و امنیت در جهان است را تروریست قلمداد می کند.
سرلشکر پاسدار دکتر محسن رضایی در توصیف اقدامات سپاه افزود: سپاه ارگانی است که در مقابل تهاجم صدام حسین به ایران ایستاد و بعثی ها را از کشور بیرون راند . صدام با تحریک آمریکا به ایران حمله کرد و با حمایت های اطلاعاتی از عراق بر آتش جنگ می دمید و بعد که صدام به خواسته های آمریکا اعتنا نکرد و به کویت حمله کرد، در صدد حذف نابودی صدام برآمد.
دکتر محسن رضایی افزود: سپاه با کمک مردم و ارتش سوریه داعش را از بین برد و در این راه بیشترین فداکاری را به نمایش گذاشت، سوال اینجاست که ارتش آمریکا چه کرد؟ به اعتراف خود ترامپ که در کمپین های تبلیغاتیش اعلام می کرد، آمریکا داعش را خلق کرد و تجهیزات نظامی در اختیار آن قرار داد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در ادامه بیان داشت: سپاه در موضوع سازندگی کشور، امکانات مهندسی خود را در طی این چهل سال در اختیار دولت گذاشت و برای رشد و ترقی این کشور نهایت تلاش خود را اثبات کرده است و همواره یارو یاور ملت بوده است . در واقع در قضیه سیل و زلزله، اولین نهادی که وارد عمل میشود، نیروهای سپاه پاسداران هستند که خود را سپر بلای ملت می کنند.
دکتر محسن رضایی در ادامه گفت: آمریکا که بوجود آورنده تروریسم در جهان است، یک ارتش ملی و سپاه ملی را تروریست اعلام می کند که این اقدام نابخردانه از سوی رئیس و اعضای مجمع محکوم است و از مصوبه شورای امنیت ملی و اقدام مجلس شورای اسلامی تشکر میکنیم که با برخورد انقلابی ثابت کردند که همگی در دفاع از منافع ملی پاسدار هستیم. لذا این اقدام شایسته ای که در دانشگاه ها، مجلس، دولت و شورای امنیت ملی صورت گرفت پاسخ کوبنده ای به اقدام نسنجیده دولت آمریکا بود که جای قدردانی دارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا در این شرایط پیوستن ایران به پالرمو موضوعیت دارد؟ گفت: مجمع تشخیص مصلحت کمیسیون خاصی را برای ادامه بررسی کارشناسی در زمینه پالرمو و cft ( لوایح چهارگانه) تشکیل داده که اولین جلسه آن امروز برگزار شد. ما با نگاه به منافع ملی و معیشت ملی بحث های خود را پی میگیریم اما در جلسه امروز مقرر شد اقدام آمریکایی ها و رفتار خصمانه آنها ،مخصوصا انگلیس، را دربررسی و تصویب این لوایح مد نظر قرار دهیم.
دکتر رضایی در انتها با اشاره به سفر خود به مناطق سیل زده لرستان و خوزستان گفت: ما از سه موضع اقدام می کنیم اول اینکه ما سیاست های کلی مربوط به مقابله با حوادث طبیعی مثل زلزله و سیل را تصویب کرده ایم و حضور ما در این مناطق به این جهت است که ارزیابی کنیم که چه مقدار از این سیاست ها اجرا شده و چه اصلاحاتی باید در سیاست گذاری های بعدی لحاظ شود. به عنوان مثال یکی از سیاست های این بود که دولت باید تشخیص و پیش بینی های لازم را برای مقابله با تغییر اقلیم در نظر بگیرد.
در ادامه سردار رضایی افزود: از آنجایی که بنده عضو نیروهای مسلح هستم حضور افرادی مثل من در هفته اول بروز حادثه می تواند در انجام هماهنگی ها مؤثر باشد.
دبیر مجمع در ادامه علت حضور خود در مناطق سیل زده را این چنین عنوان کرد که من نماینده 110خیریه تحت عنوان "ستاد جهاد توانمند سازی" هستم که از سوی این خیریه ها برای کمک به مردم عازم می شوم. این خیریه ها قبول کردند که هزینه بازسازی  ۵روستای استان لرستان و ۸ روستای استان خوزستان را به صورت کامل هم از لحاظ ساخت مسکن و تجهیز لوازم زندگی و هم اسباب کسب و کار  تأمین نمایند.

گزارش تصویری

 

  • تاریخ درج خبر :
  • چهارشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٨ - ١٩:٢٥
  • کد خبر :
  • ٩١٠

خروج