نسخه چاپي

به میزبانی مجمع تشخیص مصلحت و با حضور مدیران شهری برگزار می شود:

کنگره آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهری ایران

دکتر محمد ابراهیم مداحی خبر داد: دیماه امسال کنگره آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهری ایران به میزبانی مجمع تشخیص مصلحت نظام و با حضور مدیران شهری برگزار می شود.

 


به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع، نشست شهرداران و مدیران شهری با معاون اطلاع رسانی و امور بین الملل مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون برگزاری کنگره و نمایشگاه بین المللی آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهری ایران عصر روز یکشنبه دوازدهم آبانماه در محل دبیرخانه این نهاد برگزار شد.
دکتر مداحی در این نشست با خوش آمدگویی و قدردانی از شهرداران و صاحبنظران مدیریت شهری که دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام را پذیرفته اند، گفت: مدیریت شهری، یکی از مهمترین موضوعاتی است که زودتر و بهتر می بایست مورد بررسی قرار می گرفت و قوانین آن طرح ریزی می شد. مجمع تشخیص مصلحت نظام چند سالی است که با اهتمام به این موضوع، کارگاه ها و دستورالعمل هایی را در حوزه مدیریت شهری برگزار کرده است. یکی از کارکردهای مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست گذاری در حوزه های مختلف است که فکر می کنیم در خصوص مدیریت شهری هم می توان سیاست های نظام را تدوین کرد و قوانین مرتبط با آن را مصوب کرد. اگر به آرامش خیال و رضایت مردم می اندیشیم باید مدیریت شهری را مسئولانه دنبال کنیم.
دکتر محمد ابراهیم مداحی گفت: فرودگاه های ما، ویترینی از مدیریت شهری ما هستند. نهادهای مختلف در آن اتاق دارند اما هیچکس در مورد تاخیرهای پرواز پاسخگو نیست. فکر می کردیم که cds می تواند مشکلات ما را در شهرنشینی حل کند، اما بررسی ها نشان داد که دنیا، در خصوص شهرهای آینده، کنگره هایی را برگزار کرده است. با برگزاری جلسات مختلف با نهادهای مسئول، ساز و کار برگزاری کنگره آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهری ایران را با دبیرخانه ای دائمی دنبال کردیم.
وی افزود: برای این کنگره از شهرداران و مدیران شهری دعوت کردیم تا نگاه صرفا علمی به موضوع نداشته باشیم و خروجی محسوس پیش بینی کنیم. از جمله اندیشکده هایی در سطح کشور که با حمایت مجمع و مراکز علمی و دانشگاهی فعال خواهند شد. شهرداری مشهد برای دایر نمودن یکی از این اندیشکده ها، اعلام آمادگی کرده است.
معاون اطلاع رسانی و امور بین الملل دبیرخانه مجمع گفت: این کنگره به امیدخدا، به نگارش پیش نویس سیاست های کلی در مدیریت شهری منجر خواهد شد و برنامه های ما در اداره شهرها در هزاره ی سوم را تعیین خواهد کرد. همچنین در تربیت مدیران راهبردی ویژه ی مدیریت شهری، گام هایی بر خواهیم داشت. بنابراین این کنگره، نمایشگاهی از این خدمات و فعالیت ها خواهد بود که در دل آن، مدیریت دانش و انتقال تجربه های موفق شهرداری ها را خواهیم داشت.
وی با دعوت از شهرداران کشور در برگزاری این کنگره دوسالانه گفت: میزبان ایده ها و پیشنهادهای شهرداران موفق کشور خواهیم بود تا دستاوردهای خود در مدیریت شهری را به علاقمندان عرضه کنند.
در این نشست، معصومی، شهردار زنجان، با اشاره به حضور شهرداری زنجان در جلسات مرتبط به این کنگره در خصوص نگاه کشور به شهرهای آینده گفت: این قدم ها نوید بخش آینده خوبی برای مدیریت شهری کشور خواهد بود و اعلام آمادگی کرده ایم که زنجان میزبان این رویداد باشد و قطعا در نمایشگاه این کنگره مشارکت فعال خواهیم داشت.
همچنین مهندس کشاورز که به نمایندگی از شهرداری قزوین در این نشست حاضر بود با پرداختن به موضوع چشم انداز شهرهای ایران، گفت: عموما در خصوص آینده نگاری شهرهای ایران، اقدام موثری انجام نشده است و از مجمع تشخیص مصلحت نظام دعوت می کنیم که پس از تصویب سیاست های کلان و چشم انداز، به موضوع شاخص سازی و تدوین برنامه برای شهرداری های کشور نیز بپردازد و امیدوارم خروجی این اندیشکده ها، در برنامه ریزی کلان شهری به کار گرفته شود.
سعیدی، شهردار سنندج، با اشاره به وجود خلاهای کشور در موضوع مدیریت شهری، نبود مدیریت یکپارچه ی شهری را در شهرهای ایران، به عنوان یک چالش معرفی کرد و گفت: شهرداری سنندج و شهرداری بندرعباس، به عنوان شهر خلاق معرفی شده اند و این دستاورد از فعالیت ها و پیگیری های شهرداری بوده است و امیدوارم بحث مدیریت واحد شهری در این کنگره و بررسی های مجمع، اولویت داشته باشد.
درگاهی مشاور شهردار همدان گفت: ما در کشور مشکل قوانین و مقررات داریم و امیدواریم خروجی این کنگره به سمت اصلاح ساختار قوانین شهری پیش برود. مسائل حقوقی و دیپلماسی شهری نیز از موضوعاتی است که خوب است در کنگره دنبال شود.
شوشتری قائم مقام معاون شهردار مشهد گفت: بحث آینده پژوهی دو کارکرد دارد که یکی کشف آینده است و کارکرد دیگر آن حل مشکلات و چالش های آینده است. شهرداری مشهد، سه هفته پیش اولین جلسه ی اندیشکده ی خود را برگزار کرد که به زودی آئین افتتاح رسمی آن را شاهد خواهیم بود. همچنین در سه کمیته و کارگروه از کنگره، مدیریت پنل ها را برعهده خواهیم گرفت.
کمالی نسب از کارشناسان شرکت کننده در نشست گفت: شهرداری تهران در دهه 70، برنامه های خود را برای تهران در دهه 80 تدوین کرد و اجرایی شد اما با این وجود، بسیاری از نهادها، حضور کارکرد چشم اندازسازی را نمی دانند. پیشنهاد می کنم موضوع شهرخلاق و استارتاپ ها را در کمیته ی هوشمندسازی شهری دنبال کنیم.
دهکردی یکی دیگر از کارشناسان مشارکت کننده در کنگره گفت: دیوار شهرداری های کشور، دیوار کوتاهی است و اصلاح قوانین شهری برای مدیریت جامع شهری، به عنوان یک دغدغه در کنگره پیگیری خواهد شد.
عزتی معاون شهرسازی شهرداری تبریز گفت: نامگذاری همایش ها و شعارها مانند شهر سبز، شهر دوستدار کودک، شهر دوستدار معلولان و ... همه از وجود برخی مشکلات خبر می دهند. متاسفانه با نگاه ایده آل برخی مسئولان و برخی بی اطلاعی ها، مواجه هستیم و شهرداری را برخی به گلوگاه اجرای قوانین دستگاه های دیگر تبدیل کرده اند. باید به دنبال راهکار و ارائه پیشنهاد باشیم.
دکتر خاکشور، سرپرست شهرداری بجنورد گفت: از پیشنهاد دکتر مداحی برای اینکه کنگره از همایش و ارائه سخنرانی فاصله بگیرد و به خروجی محسوس و تبادل تجربه شهرداری ها منتج شود، ممنونیم و در خدمت دست اندرکاران این کنگره خواهیم بود.
ابریشمی راد، شهردار کاشان نیز در این نشست گفت: بهترین جایی که می تواند به داد مقوله مدیریت شهری برسد، مجمع تشخیص مصلحت نظام است. شناسایی ذی نفعان در موضوعات شهری و حتی در موضوع اداره شهرداری ها، اهمیت دارد. آینده محصول اقدامات امروز ماست. خطرات زیادی مدیریت شهری و توسعه شهری در ایران را تهدید می کند. اگر شهرها درست ساخته و اداره شوند، کشور درست خواهد شد. از مجمع تشخیص مصلحت نظام انتظار داریم که با کارگروهی تخصصی، با در نظر گرفتن ویژگی های مدیریت شهری در ایران، موضوع مدیریت شهری را سامان دهد.
دکتر اسکندر صالحی، قائم مقام معاونت اطلاع رسانی و امور بین الملل دبیرخانه مجمع گفت: پیشنهاد می کنم، اعضای حقوقی این کنگره به اعضای حقیقی آن تبدیل شوند و بتوانند تجربیات امروز خود را در ادوار دیگر کنگره بیان کنند. ایده ی دیگر این است که اندیشکده های شهری را تسهیل کننده گفتمان میان شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهرها تبدیل کنیم. در این صورت اگر 30اندیشکده فعال در سطح کشور داشته باشیم، می توانیم در حوزه های مختلف اثر گذار باشیم. می توانیم در یک نقشه ی راهبردی دو یا سه ساله، در سیاست های مدیریت جامع شهری به نتیجه برسیم. مجمع تشخیص مصلحت نظام، از تبادل نظر کارشناسان شکل می گیرد و می تواند با همین جمع، به موتور پیشران در موضوع مدیریت شهری عمل کند.
در این نشست دکتر موسوی، با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در دبیرخانه مجمع و شورای سیاستگذاری کنگره آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهری ایران گفت: 9کمیته ی علمی برای این نخستین دوره کنگره در تهران پیش بینی شده است که دبیرخانه علمی آن بر عهده دانشگاه تهران و اساتید پژوهشگاه این دانشگاه خواهد بود. محورهای این رویداد «آینده پژوهی شهری»، «مدیریت شهری»، «هوشمندسازی شهری»، «برنامه ریزی شهری»، «محیط زیست و توسعه شهری»، «زیرساخت های شهری» و «حکمروایی شهری» است و در سال آینده، شهرداری مشهد میزبان این کنگره خواهد بود.
مسئول کمیته ی برگزاری این کنگره افزود: برای این کنگره از عموم دانشگاه های کشور، وزارتخانه ها و نهادهای مرتبط و اساتید و صاحبنظران دعوت شده است. گروه اصلی مخاطبان این کنگره، شهرداران و مدیران شهری هستند که از آنها برای شرکت و سخنرانی در کنگره و حضور در فضای نمایشگاهی دعوت شده. سی و یک استان کشور در حاشیه این کنگره، غرفه خواهند داشت و دستاوردهای خود در موضوع حوزه های مدیریت شهری به نمایش خواهند گذاشت.

نخستین کنگره و نمایشگاه بین المللی آینده پژوهی و چشم اندازسازی شهری ایران، سوم تا ششم دیماه سال جاری در سالن نمایشگاهی برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

گزارش تصویری

 

  • تاریخ درج خبر :
  • يکشنبه ١٢ آبان ١٣٩٨ - ١٧:٤٨
  • کد خبر :
  • ١٠٤٧

خروج