نسخه چاپي

ارزیابی راهبردی سیاست‌های کلی آمایش سرزمین در کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع

موضوع «ارزیابی راهبردی سیاست‌های کلی آمایش سرزمین» در جلسه کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع، در این جلسه که روز دوشنبه هشتم بهمن ماه1398 برگزار شد، موضوع «ارزیابی راهبردی سیاست‌های کلی آمایش سرزمین» مورد بررسی اعضای کمیسیون زیربنایی و تولیدی قرار گرفت.

در این جلسه بر جایگاه سیاست‌های کلی آمایش سرزمین به‌عنوان نخستين سطح از برش عملياتیِ قانون اساسی تأکید شد. سیاست‌های کلی آمایش سرزمين به‌عنوان یک سياست فرادست باید همسو با قانون اساسی باشد و همه سیاست‌های بخشی و فرابخشی نیز موظفند از آن تبعيت کنند.

در ادامه پس از نقد فرایند سیاست‌گذاری آمایشی در کشور، ارائه مبانی و چارچوب سیاست‌گذاری فضایی و آمایشی و ارائه تجارب جهانی در خصوص ارزیابی سیاست‌های آمایشی، به روش‌شناسی پژوهش پرداخته شد و مقرر شد از دو روش کمی و کیفی برای ارزیابی سیاست‌های کلی آمایش سرزمین استفاده شود.

در پایان پس از بحث و تبادل‌نظر میان روسای کمیته‌های تخصصی کمیسیون زیربنایی و تولیدی و با توجه به چارچوب طرح‌های پژوهشی دبیرخانه مجمع، مقرر شد در ادامه کار به دو سؤال اساسی پاسخ داده شود. نخست اینکه آیا سیاست‌های کلی آمایش سرزمین، به‌عنوان سیاست فرادست کشور، پاسخگوی آرمانهای قانون اساسی بوده است؟ و همچنین این سوال که از زمان ابلاغ سیاست‌های کلی آمایش سرزمین تاکنون، آیا روحیه آمایشی در حاکمیت کشور جریان پیداکرده است؟

 با توجه به گذشت حدود 8 سال از ابلاغ سیاست‌های کلی آمایش سرزمین (ابلاغی 1390)، ارزیابی راهبردی این سیاست‌ها در دستور کار کمیسیون زیربنائی و تولیدی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام قرارگرفته است تا ردپای سیاست‌های کلی آمایش سرزمین در فرآیندهای قانون‌گذاری و اجرایی کشور مورد بررسی قرار گیرد.

  • تاریخ درج خبر :
  • يکشنبه ١٣ بهمن ١٣٩٨ - ١٦:١٨
  • کد خبر :
  • ١١٣٨

خروج