نسخه چاپي

تقدیر معاون اطلاع رسانی دبیر مجمع از خبرنگاران این نهاد

دکتر محمد ابراهیم مداحی، معاون پژوهش،اطلاع رسانی و امور بین الملل مجمع تشخیص مصلحت نظام، از تلاش های خبرنگاران در انعکاس فعالیت های مجمع تشخیص مصلحت نظام، قدردانی کرد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی مجمع، در نشست هم اندیشی و تقدیر از خبرنگاران حوزه مجمع تشخیص مصلحت نظام که شامگاه چهارشنبه 16مردادماه در ساختمان دبیرخانه مجمع برگزار شد، دکتر محمد ابراهیم مداحی، معاون اطلاع رسانی و پژوهش مجمع، با اشاره به نقش و جایگاه برجسته خبررسانی و تولید محتوا در دنیای امروز و نیز اهمیت تلاش های اصحاب رسانه در انعکاس فعالیت های صورت گرفته در مجمع، بویژه در زمینه نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام، تاکید کرد.
دکتر مداحی، با گرامیداشت یاد شهید صارمی و دیگر شهدای عرصه خبر، گفت: یاد شهیدانی که غریبانه در مزارشریف، عراق و سوریه و دور از وطن به شهادت رسیدند و به خاطر رساندن پیام انقلاب اسلامی و دفاع از مردم در خون خود غلطیدند همواره در ذهن ملت ایران گرامی است.
معاون اطلاع رسانی و روابط بین الملل مجمع گفت: رسانه ها در انعکاس مشکلات مردم و اصلاح سبک زندگی جامعه، بیشترین نقش آفرینی را می کنند. از مهمترین کارکردهای رسانه ها، نظارت آنها به نمایندگی از مردم بر تصمیم سازان و تصمیم گیران است. این باعث می شود که مدیران بدانند که در محضر مردم هستند. رسانه ها در جهت دهی به تصمیمات مسئولان نقش مهمی ایفا می کنند.
وی با اشاره به اینکه در عصر ارتباطات و توسعه فضاهای تعاملی نوین در چرخه عظیم اطلاعات و اخبار، حضور فعالانه خبرنگاران ایرانی امری لازم و در برخی مقاطع جهادی است، گفت: رضایت مندی مردم در سالهای اخیر کمتر از دهه های گذشته است که به مطالبات غیرواقعی و دور از دسترسی برمی گردد که توسط مدیران و صاحبان تریبون ها ایجاد می شود. متاسفانه شاهد هستیم که مطالباتی که در مسیر منافع ملی است جریان سازی نمی شود. این که ورزش دغدغه مردم است اما سند چشم انداز در مطالبات مردم نیست، به اصحاب رسانه هم بر می گردد. البته نمی توان از سایر درگیری های مردم، غفلت کرد اما می شود فعالانه مطالبات مردم را شکل دهیم. مسئولین را می توان در محقق کردن مطالبات حقیقی مردم عیار سنجی کرد.
دکتر مداحی افزود: یکی از وظایف مجمع، نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی است و از این نظر مجمع کارکردی شبیه به خبرنگاران دارد. یکی از مشکلات کشور، اجرا نشدن سیاست های کلان کشور است. خبرگزاری ها، مطبوعات و شبکه های مجازی می توانند، در عرصه جهت دهی به مطالبات مردم، نقش مهمی را بر عهده دارد.
وی گفت: برای فرهنگسازی،جریان سازی و نهادسازی پیرامون سیاست های کلی نظام، نیاز داریم که از نگاه بیلبردی و تبلیغاتی فاصله بگیریم.
در ادامه نشست، خبرنگاران حاضر در جلسه، پیرامون دغدغه ها و نیازهای خود، با معاون اطلاع رسانی مجمع به گفتگو نشستند.
دکتر مداحی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری دانشجو گفت: سخنگوی رسمی مجمع، دبیر مجمع و در کنار ایشان، معاون اطلاع رسانی مجمع هستند که سعی می کنیم بیشتر در خدمت اصحاب رسانه باشیم.
بابایی یکی از عکاسان حاضر در جلسه، به زمان کم تصویربرداران در جلسات صحن مجمع اشاره کرد و گفت: گاهی آنقدر زمان ما کم است که نمی توانیم تصویر همه شخصیت های مجمع را ثبت کنیم.
خبرنگاری به نشست های معدود دکتر محسن رضایی، با خبرنگاران اشاره کرد و گفت: انتظار دوستان ما، انعطاف بیشتر در برگزاری نشست های خبری با دبیر و اعضای مجمع است.
یکی از تصویربرداران شبکه خبر با اشاره به نور کم سالن صحن مجمع گفت: پیشنهاد می کنم در مورد نورپردازی آنجا با نظر متخصصان نورپردازی بازنگری شود.
زکی زاده از خبرنگاران حوزه سیاسی، پیشنهاد کرد که سازوکاری در معاونت اطلاع رسانی مجمع دیده شود که خبرنگاران بتوانند به نشست های کمیته ها و کمیسیون های مجمع دسترسی داشته باشند.
دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری آنا با اشاره به برگزاری دیر هنگام جلسات مجمع در روز چهارشنبه گفت: پیشنهاد می کنیم نشست های سخنگوی مجمع را در روز دیگری داشته باشیم تا بهتر بتوان اخبار آن را پوشش داد.
خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ما هم از برگزاری جلسات مجمع در روزهای ابتدائی هفته و صبح ها استقبال می کنیم. پیشنهاد می کنیم که خبرنگاران بتوانند در جلسات غیرمحرمانه صحن مجمع، حاضر باشند. همچنین خوب است که جلسات آف رکورد هم داشته باشیم.
دبیر سیاسی خبرگزاری فارس با تقدیر از برگزاری این نشست گفت: به نظر می رسد، نمایندگان مجلس باید در زمینه نظارت مجمع، آموزش هایی ارائه شود. اگر ساز و کار مجمع را به مجلس نخبگان تشبیه کنیم، می شود برای افزایش قدرت آن، برنامه ریزی کرد و از این ظرفیت استفاده کرد.
دکتر مداحی گفت: پیشنهادات و مصوبات مجمع بعد از تایید مقام معظم رهبری و ابلاغ ایشان ارائه و اجرا می شوند و این امر بر اعتبار مصوبات می افزاید. البته صحن مجمع بخش نهایی از فعالیت های مجمع است که در برابر دید عموم قرار دارد؛ اما چند اندیشکده، پژوهشکده و چندین کمیسیون در دبیرخانه و صحن مجمع، با حضور نخبگان علمی و اجرایی کشور، مباحث و مصوبات مجمع را پشتیبانی می کند. دغدغه ما، محقق شدن سیاست های کلی کشور است که پس از تلاش های علمی و فکری بسیار در دبیرخانه و صحن مجمع تولید و از تایید مقام معظم رهبری گذشته است، اما متاسفانه در اجرای آنها ضعف داریم. مسئولان هم گاهی اوقات دچار نظارت گریزی می شوند. مقام معظم رهبری، وظیفه نظارت را به مجمع تفویض کرده اند و مجمع هم طبق قانون به وظیفۀ خود عمل خواهد کرد.
وی افزود: در موضوع سیاست های کلی اصل 44، مقام معظم رهبری فرمودند از اقدامات صورت گرفته در اجرای این اصل رضایت ندارم. نظارت گریزی مانع اعمال و اجرای سیاست های کلی شده است.
دکتر مداحی گفت: دکتر محسن رضایی به عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، وظیفه سخنگویی این نهاد، چه در بعد موضوعات مرتبط به صحن و کمیسیون های مجمع و چه در مورد هیات عالی نظارت مجمع را بر عهده دارند و در 22 سال اخیر نشست های خبری ایشان و همچنین گفتگوهای دکتر رضایی با رسانه ها، اعم از رسانه های داخلی و رسانه های مهم جهان، تداوم داشته است و در دوره جدید، اطلاع رسانی از کانال های جدید و مدیران مجمع را دنبال می کنیم. تعامل ما با رسانه ها، ان شا الله در ماه های بعد، بیشتر خواهد شد و امیدواریم دوستان رسانه ای، مجمع را بیشتر و بهتر به مردم ایران معرفی کنند.در ابتدای این نشست، مدیرکل روابط عمومی، مجمع، با تبریک فرارسیدن روز خبرنگار، گفت: دوستان خبرنگار در سالهای اخیر، مسئولانه و دلسوزانه پوشش اخبار مجمع را انجام می دهند.
در این مراسم دکتر اسکندر صالحی، قائم مقامِ معاون اطلاع رسانی و امور بین الملل مجمع تشخیص مصلحت نظام، و مدیران کل روابط عمومی، فضای مجازی، ارتباط مردمی و امور بین الملل، معاون اطلاع رسانی و پژوهش مجمع را همراهی می کردند.

گزارش تصویری

 

  • تاریخ درج خبر :
  • پنج شنبه ١٧ مرداد ١٣٩٨ - ١٥:٣١
  • کد خبر :
  • ١٠٠١

خروج